MULTIAGENCJA

Czynne:
pn-pt: 1000 - 1800
sb: 1100 - 1400
nd: nieczynne

tel. 534 677 779

Po wcześniejszym kontakcie możemy ustalić inną godzinę spotkania w biurze bądź innym miejscu. Zapraszamy.

NIP: 8970003078
REGON: 022115542
Licencja KNF 11215039/A

Sprawdź ile zapłacisz u nas...

Reprezentujemy

Jak skutecznie wypowiedzieć ubezpieczenie OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje kilka możliwości rozwiązania obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Możliwość rozwiązania ubezpieczenia związana jest z konkretnymi sytuacjami jakie mogą wystąpić.

1. Wypowiedzenie - posiadamy roczną polisę OC w jakimś zakładzie ubezpieczeń i chcemy ubezpieczyć nasz pojazd w innym zakładzie ubezpieczeń. Wówczas możemy wypowiedzieć posiadane ubezpieczenia z tym, że pismo/wypowiedzenie dotychczasowego ubezpieczenia zakład ubezpieczeń musi otrzymać nie później niż na jeden dzień przed końcem tego ubezpieczenia. Przykład ubezpieczenie kończy się 16 kwietnia czyli zakład ubezpieczeń musi otrzymać wypowiedzenie od nas 15 kwietnia. Pismo wypowiadające ubezpieczenie możemy:

  • złożyć w placówce danego zakładu ubezpieczeń bądź agenta reprezentującego ten zakład ubezpieczeń. Potwierdzenie otrzymania wypowiedzenia jest dniem otrzymania wypowiedzenia przez zakład ubezpieczeń. Wypowiedzenie możemy:
  • przesłać listem poleconym nadanym w placówce Poczty Polskiej (wówczas dzień nadania jest uznawany jako dzień otrzymania wypowiedzenia przez zakład ubezpieczeń w innych placówkach nie Poczta Polska za dzień otrzymania pisma przez zakład ubezpieczeń będzie uznany dzień w którym zakład ubezpieczeń fizycznie otrzyma to pismo;
  • wysłać elektronicznie na skrzynkę danego zakładu ubezpieczeń,
  • wysłać kurierem,
  • faxem

Jeśli wysyłasz wypowiedzenie w ostatniej chwili mailem, faksem lub kurierem, musisz pamiętać, że ubezpieczyciel uzna formularz za dostarczony, gdy rzeczywiście go otrzyma. Nie będzie miało znaczenia, kiedy go wysłałeś.

W tym przypadku podstawą prawną wypowiedzenia ubezpieczenia jest art. 28 ust.1 ustawy.

2. Wypowiedzenie - posiadamy roczną polisę OC pojazdu w jakimś zakładzie ubezpieczeń minął 12 miesięczny okres ubezpieczenia pojazdu w tym zakładzie i kupiliśmy ubezpieczenie pojazdu w innym zakładzie ubezpieczeń. Nasz błąd nie wypowiedzieliśmy „starego” ubezpieczenia patrz opis pkt. 1. Zgodnie z przepisami niewypowiedziane poprzednie ubezpieczenie wznowiło się automatycznie i faktycznie pojazd ubezpieczony jest w dwóch zakładach ubezpieczeń.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji ?

Przepisy przewidują takie sytuacje i tu również możemy przekazać zakładowi ubezpieczeń pismo wypowiadające „automatycznie wznowione” ubezpieczenie. Zasady składania pisma wypowiadającego ubezpieczenie są identyczne jak opisane powyżej: osobiście; poczta; elektronicznie. Dzień otrzymania pisma przez zakład ubezpieczeń jest dniem rozwiązania istniejącego „wznowionego” ubezpieczenia. Zapłacisz jednak składkę za okres ubezpieczenia liczoną od momentu wznowienia do dnia jej rozwiązania.

Podkreślmy, rozwiązać można tylko polisę „wznowioną automatycznie” nie ma możliwości rozwiązania ubezpieczenia które kupiliśmy osobiście.

W tym przypadku podstawą prawną wypowiedzenia ubezpieczenia jest art. 28”A” ust.1 ustawy.

3. Wypowiedzenie - kupiliśmy; otrzymaliśmy pojazd w spadku/darowiźnie. Pojazd taki powinien posiadać ubezpieczenie OC i my stajemy się właścicielem tego ubezpieczenia. Osoba sprzedająca musi poinformować zakład ubezpieczeń o zmianie właściciela pojazdu – co powoduje, że ubezpieczyciel odnotowuje fakt „przejęcia ubezpieczenia” przez inną osobę. I co jest ważne w przypadku kolizji bądź innych zdarzeń, zdarzenia takie „obciążają” nowego właściciela pojazdu np. utrata zniżek.

„Przejęcie” ubezpieczenia powoduje, że mamy do wyboru dwie możliwości.

Pierwsza, to kontynuowanie/korzystanie z ubezpieczenia do końca okresu ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczenie które nabyliśmy wraz z pojazdem było opłacone w całości to nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów jeżeli było opłacone w części (rata) wówczas w zależności od okresu opłacenia składki będziemy musieli opłacić pozostałą składkę. Pamiętajmy jednak, po zakończeniu tego ubezpieczenia /okresu rocznego/ musimy kupić ubezpieczenie nowe na siebie. „Ubezpieczenie sprzedawcy pojazdu” nie wznowi się automatycznie ale z mocy prawa ulegnie rozwiązaniu. Jeżeli nie kupimy ubezpieczenia na nowy okres, to nasz pojazd nie będzie ubezpieczony.

Druga możliwość, to wypowiedzenie przejętego ubezpieczenia. Możemy wypowiedzieć takie ubezpieczenie w każdym momencie przekazując stosowne pismo zakładowi ubezpieczeń możemy to zrobić: osobiście, listownie oraz elektronicznie – wraz z wypowiedzeniem prześlij skan drugiej polisy. Ubezpieczenie rozwiązuje się z dniem otrzymania pisma przez zakład ubezpieczeń co oznacza, że musimy ubezpieczyć pojazd na siebie aby nie powstała przerwa w ubezpieczeniu OC.

Jeżeli rozwiązane ubezpieczenie było opłacone w całości przez sprzedawcę pojazdu wówczas on otrzyma zwrot składki ubezpieczeniowej proporcjonalnie do okresu za który zrezygnowano z ochrony ubezpieczeniowej.

W tym przypadku podstawą prawną wypowiedzenia ubezpieczenia jest art. 31 ust.1 ustawy.

PAMIĘTAJMY we wszystkich przypadkach wypowiedzenie musi mieć formę pisemną i musi być odręcznie podpisane przez właściciela pojazdu. Wysyłając pismo elektronicznie przesyłamy jego skan.

SPRAWDŹ JAKI JEST ADRES ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ stan na lipiec 2015.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI BĄDŹ MASZ PYTANIE ŚMIAŁO...

Sprawdź ofertę i dowiedz się ile zapłacisz u nas...
Dariusz Sadowski
tel. 534 677 779
email: biuro@ubezpieczenia24-wroclaw.pl


Niniejsza propozycja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Opisy i ilustracje mają charakter informacyjny i nie zastępują ogólnych warunków ubezpieczenia. Szczegółowy i pełny zakres świadczeń, limity odpowiedzialności zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia danego produktu.

Wszelkie prawa zastrzeżone: Dariusz Sadowski
Projekt i wykonanie: Projektowanie stron Wrocław